Jak prawidłowo mówimy na plastrowanie dynamiczne?

Często słyszę w rozmowach telefonicznych czy wiadomościach wiele różnych nazw na kinesiotpaing. Klienci, którzy przychodzą do mojego gabinetu mają problem jak nazwać tę usługę. W niniejszym tekście opiszę znane mi przypadki, które w praktyce oznaczaj tę samą usługę.

Kinesiotaping to specjalna metoda terapeutyczna, która polega na stosowaniu elastycznych taśm na ciele pacjenta w celu zmniejszenia bólu, poprawy zakresu ruchu i przyspieszenia procesu gojenia się urazów. Metoda ta została opracowana przez japońskiego lekarza, dr Kenzo Kase’a w latach 70. XX wieku i od tego czasu zdobyła popularność na całym świecie.

Nazewnictwo kinesiotapingu w Polsce jest dość zróżnicowane i często stosowane są różne terminy określające tę samą metodę. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

Kinesiotaping

To oryginalna nazwa metody, która została stworzona przez jej twórcę, japońskiego lekarza Kenzo Kase’a. Nazwa ta jest powszechnie stosowana na całym świecie i jest związana z techniką stosowania elastycznych taśm.

Kinezjotaping

To nazwa, która została spopularyzowana w Polsce i jest stosowana przez wielu specjalistów, w tym przez Polskie Stowarzyszenie Kinezyterapii i Kinezjologii. Ta nazwa związana jest z kinezjologią, nauką zajmującą się badaniem ruchu człowieka.

Taśmy elastyczne

Terapia elastycznymi taśmami – to nazwa, która odzwierciedla zasadę działania metody, czyli wykorzystania taśm elastycznych do poprawy funkcjonowania ciała. Ta nazwa jest stosowana przez niektórych fizjoterapeutów i terapeutów manualnych.

Taping

To termin ogólny, którym określa się różnego rodzaju techniki opatrunkowe stosowane w terapii fizycznej. W przypadku kinesiotapingu, termin ten odnosi się do stosowania elastycznych taśm w celach terapeutycznych.

Podsumowanie

W Polsce metoda kinesiotapingu zyskała popularność w ostatnich latach, a liczba specjalistów stosujących tę metodę w terapii wzrasta. W związku z tym, nazewnictwo kinesiotapingu może być różne, w zależności od specjalisty i szkoły, z której pochodzi. Warto jednak zaznaczyć, że niezależnie od terminologii, metoda kinesiotapingu jest uznawana za skuteczną i bezpieczną metodę terapeutyczną, która może przynieść wiele korzyści pacjentom z różnymi schorzeniami.

Oczywiście możesz umówić się na kinesiotpaing u mnie do czego Cię serdecznie zapraszam. Sprawdź LovActive Cieszyn.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *