Jesteśmy jednym z nielicznych gabinetów w Cieszynie, który w swojej ofercie posiada kiensiotaping i certyfikowanych fizjoterapeutów przeprowadzających aplikacje plastrów na ciało pacjenta.

Zdjęcie przedstawia osibę obklejaną plastrami (tejpami). Metoda używana na zdjęciu nazywa się kinesiotaping.

Co to jest kinesiotaping?

Kinesiotaping to technika wspierająca naturalny procesem gojenia organizmu, która przyspiesza proces rehabilitacji przez zwiększenie stabilność mięśni i stawów. Może być stosowana w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego, a także do rozluźnienia przeciążonych lub zmęczonych mięśni.

Kinesiotaping często określany jako taping, to metoda plastrowania polegająca na naklejaniu specjalnej elastycznej taśmy na powierzchnię ciała. Taśmy pokryte są klejem termo-aktywnym, które po kontakcie z ciałem zaczynają się utwardzać. W przeciwieństwie do masywnych, elastycznych bandaży, taśma do kinesiotapingu nie ogranicza zakresu ruchów. Kinesiotaping został opracowany przez dr Kenzo Kase, japońskiego chiropraktyka w latach 70 ubiegłego stulecia. Dr Kenzo Kase stworzył specjalną elastyczną taśmę – plaster dynamiczny stosowany w tej metodzie. Zasady stosowania kinesiotapingu oparte są na kinezjologii, czyli nauce zajmującej się ruchem ciała człowieka. Taping bywa określany wyrażeniem „plastry dla sportowców”. Zapewne wynika to z faktu, że jest bardzo często stosowany w medycynie sportowej. Warto jednak podkreślić, że plastrowanie dynamiczne stosuje się w wielu schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego i nie tylko dla sportowców.

Na co pomagają taśmy?

Fizjoterapeuci stosują różne metody plastrowania w celu naprężenia skóry i mięśni. Taśmy odciążają stawy, tworząc efekt gumki, który modyfikuje ich ruch, jednocześnie wspierając mięśnie i ścięgna. Podstawowe zalety plastrowania:

  • ulga w bólu
  • zmniejszenie stanu zapalnego
  • rozluźnienie nadwyrężonych i zmęczonych mięśni
  • stabilizacja stawów
  • poprawa wyników sportowych
  • wspierają naturalny proces gojenia organizmu

Jak długo działają taśmy?

Zaaplikowana taśma na skórę może pozostać tak długo, jak długo działa klej, zwykle od 5 do 9 dni.

Klej jest wystarczająco mocny, aby wytrzymać standardowe czynności takie jak prysznice i codzienna aktywność życiowa. Jeśli klej powoduje uczulenie objawiające się swędzeniem, wysypką lub innym rodzajem dyskomfortu, taśmę należy usunąć.

Czy kinesiotaping jest tylko dla sportowców?

Nie. Taśmowanie może załagodzić ból stawów i mięśni, zapewnić ich wsparcie podczas aktywności oraz być stosowany do łagodzenia i wspomagania podczas przeciążenia i urazów tkanek miękkich. Fizjoterapeuci z powodzeniem używają taśmy, aby zmniejszyć wpływ i ból:

  • napięcia mięśni
  • naciągnięcia lub zapalenia ścięgien
  • obrzęków

Zadzwoń i zarezerwuj swoją wizytę!

Zapraszamy do naszego gabinetu fizjoterapii w Studio LovActive znajdującego się w Cieszynie na usługi w zakresie obklejania taśmami czyli kinesiotapingu. Cenniki plastrowania pojedynczej okolicy znajdziesz tutaj. Numer kontaktowy znajdziesz na zakładce Kontakt.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *