Niejednokrotnie otrzymywałam pytania od kobiet w ciąży, świeżo po porodzie lub nawet parę miesięcy/lat po, czy mogłabym sprawdzić ich mięsień prosty brzucha i jeśli stwierdzę rozejście, to co wówczas mogę dla nich zrobić i czy coś jeszcze w ogóle da się z tym zrobić.

Zacznijmy od początku.

Rozejście Mięśnia Prostego Brzucha (RMPB) po porodzie

Czemu mięsień prosty brzucha może ulec rozejściu w ciąży?

Mięsień prosty brzucha jest złożony z prawej i lewej części. Ich brzegi spaja kresa biała – pasmo tkanki łącznej biegnące od mostka do spojenia łonowego, długości ok. 33 cm i szerokości 10 mm. Kresa biała łączy klatkę piersiową z miednicą oraz mięśnie brzucha.

W ostatnim trymestrze ciąży dochodzi do zwiększonego wydzielania hormonów relaksyny i elastyny w celu przygotowania do porodu. To one
zmiękczają tkankę łączną w kresie białej przez co ulega ona zwiotczeniu i poszerzeniu, a także zaciemnieniu.
Pierwszym symptomem jaki jest zauważalny w ostatnim trymestrze ciąży to pojawiający się stożek na środku brzucha podczas przyciągnięcia brody do mostka w leżeniu na plecach.

Stan fizjologiczny występuje gdy po 2-3 tygodniach po porodzie wszystko wraca do normy. Sytuacja patologiczna ma miejsce natomiast, gdy tak się nie dzieje.

Ryc. 1. Mięsień prosty brzucha – stan fizjologiczny po lewej; rozejście po prawej.

Kiedy warto wybrać się do fizjoterapeuty?

Żeby sprawdzić stan mięśnia prostego brzucha, zaleca się wizytę już 2-3 tygodnie po porodzie.

Jakie mogą być skutki braku leczenia rozejścia mięśnia prostego?

Nieleczone RMPB może spowodować upośledzenie funkcji mięśnia prostego brzucha, czyli może nastąpić brak utrzymania narządów jamy
brzusznej na odpowiedniej wysokości. Może to doprowadzić do zwiększonej lordozy lędźwiowej kręgosłupa i przodopochylenia miednicy powodując bóle w niskich partiach pleców (potocznie nazywane bólami krzyża, które w ciąży pojawiają się bardzo często).

Ryc. 2. Rozejście mięśnia prostego brzucha po ciąży i porodzie.

Co można zrobić w przypadku rozejścia mięśnia prostego brzucha?

Bardzo ważne jest by leczenie wdrożyć możliwie szybko. Fizjoterapeuta lub trener medyczny powinien wówczas pokazać proste ale skuteczne ćwiczenia pomagające w zamknięciu rozejścia, które kobieta może wykonywać w domu bez użycia specjalistycznych sprzętów.

Kinesiotaping a rozejście mięśnia prostego brzucha

W przypadku bardzo dużego rozejścia warto zastosować kinesiotaping, który będzie ściągał brzegi prawej i lewej części mięśnia prostego jak sznurówka. Tejpy utrzymują się na skórze 5-10 dni i są świetnym uzupełnieniem ćwiczeń.

Czy tylko kobiety po ciąży mogą doświadczyć rozejścia mięśnia prostego brzucha?

Oczywiście, że nie! Tak się może zdarzyć również chociażby u sportowców, u których doszło, lub dochodziło przez dłuższy czas do nadmiernego przeciążenia mięśnia prostego brzucha przy nieprawidłowym jego oraz kręgosłupa i miednicy ustawieniu. Diagnostyka i leczenie wygląda bardzo podobnie. Zdecydowanie warto sprawdzić wszelkie nieprawidłowości, żeby cieszyć się życiem bez dolegliwości bólowych.

Chcesz wiedzieć więcej?


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *