Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym co i jak można zrobić z blizną po cięciu cesarskim? Czy “ciocie dobre rady”, które w ciąży miały mnóstwo do powiedzenia na temat Twojego stanu i macierzyństwa ogółem, wspomniały cokolwiek o bliźnie i o tym jak ważne jest by jej nie zostawić tak po prostu?

Zakładam, że niekoniecznie 😉

Mobilizacja blizny co cesarskim cięciu (cc)

Jak wygląda blizna po cięciu cesarskim?

Blizna po cesarskim cięciu ma zwykle grubość ok. 3,5mm, co powinno zapobiec jej rozejściu. Zwykle ma długość ok. 10-15cm, a wykonywana jest tuż nad wzgórkiem łonowym. Bliznę po cesarsce, tak jak każdą inną bliznę można i nawet powinno się rehabilitować. W tym wpisie opowiem jak to zrobić prawidłowo.

Ryc. Blizna po cesarskim cięciu.

Na czym polega mobilizacja blizny po cc?

Mobilizacja blizny to nic innego jak jej masowanie, delikatne rozciąganie i opracowywanie tkanek wokół niej. Nawet jeśli nie wiesz jak i boisz się robić to sama, powinnaś udać się do fizjoterapeuty, który Cię tego nauczy, byś mogła pracować ze swoją blizną w domu.

Dlaczego mobilizacja blizny po cięciu cesarskim jest ważna?

Blizna, która nie jest nijak rehabilitowana, z czasem robi się sztywna. W głębszych warstwach tkanki zrastają się ze sobą, tworząc zrosty, co znacznie zmniejsza elastyczność skóry w miejscu cięcia i tym samym może powodować duży dyskomfort. W przyszłości, podczas sportów (np. podczas treningu medycznego) lub przy powiększającym się brzuchu, może powodować to nieprzyjemne szarpanie i pieczenie, co natomiast może mieć wpływ na zmianę postawy ciała na bardziej zgarbioną i, co za tym idzie, wystąpienie bóli w dolnej części pleców, lub nawet ciągnące się do przodu ud. Zazwyczaj przy wszelakich bliznach występują również zaburzenia czucia, a dzięki mobilizacji czucie powraca.

Jak długo trwa praca z blizną i co potem?

To jak długo będziesz pracować z blizną jest bardzo indywidualną kwestią i będzie zależeć między innymi od tego jak bardzo przyłożysz się do mobilizacji blizny w domu. A w trakcie rehabilitacji blizny zdecydowanie możesz zainteresować się tematem treningu medycznego, podczas którego trener dostosuje ćwiczenia indywidualnie dla Ciebie, byś mogła wrócić do prawidłowej postawy ciała, życia bez bólu pleców, wykonywania bez przeszkód czynności dnia codziennego czy aktywności fizycznej.

Kiedy rozpocząć?

W osobnym wpisie poruszam temat kiedy jest odpowiedni czas na rozpoczęcie mobilizacji blizny po cc (cesarskim cięciu). Zobacz wpis:

Rozejście mięśnia prostego brzucha

Zainteresował Cię ten artykuł? sprawdź również czy nie masz problemu z rozejściem mięśnia prostego brzucha, który dotyczy wielu kobiet. Czytaj więcej o RMPB.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *